Agenda and minutes

AGM, Council
Tuesday, 28th July, 2020 5.00 pm

Venue: Council Chambers - Civic Centre. View directions

Contact: Anne Jenkins  Governance Team Leader

Webcast: View the webcast

Items
No. Item

1.

Declarations of Interest

Additional documents:

Minutes:

None received.

2.

Appointment of Mayor / Chair of Council

Additional documents:

Minutes:

It was proposed by the Leader and seconded by Councillor Matthew Evans that that Councillor Tom Suller be appointed Mayor of the City of Newport and Chair of Council for the current municipal year.

 

The Leader announced that Councillor Suller was being nominated as Mayor on the grounds of seniority because David Williams had deferred his Mayoral term of office.

 

Resolved:

 

It was unanimously resolved that Councillor Tom Suller be appointed Mayor of the City of Newport and Chair of Council for the current municipal year 20/21.

 

Councillor Suller took over as Chair of the meeting at this point.

 

Councillor Suller and thanked the Leader and Council.  The Mayor said that it was a great honour to accept the nomination of Mayor and he was looking forward to serving the City as its Frist Citizen.

 

It was unfortunate that under the circumstances, the Council was unable to hold a formal Mayor-making ceremony. However, the Civic event would take place as soon as it could be arranged safely.

 

The Mayor thanked the Outgoing Mayor, Councillor Routley and the Lady Mayoress for their sterling work during the past year.

 

The Mayor announced that his nominated charity would be the Alzheimer’s Society and his Chaplain would be Father John Connell of St Mary’s Church Marshfield.

 

 

3.

Appointment of the Deputy Mayor

Additional documents:

Minutes:

The Mayor was pleased to announce that Councillor Val Dudley had kindly agreed to serve as his Deputy Mayor.

 

Resolved:

 

It was unanimously resolved that Councillor Val Dudley be appointed Deputy Mayor of the City of Newport and Chair of Council for the current municipal year 20/21.

 

4.

Appointment of the Leader of the Council

To make an appointment of the post of the Leader of the Council.

 

The Leader may then announce appointments of Cabinet Members and the Opposition Group Leaders may announce any Shadow Cabinet appointments, if they so wish.

Additional documents:

Minutes:

The Mayor invited someone to move the appointment of Leader of the Council. 

 

Councillor Mudd declared an interest at this point.

 

The Leader, as elected announced her appointment of Cabinet Members:

 

Post

Appointed

Leader, Chair of Cabinet and Cabinet Member for Regeneration and Housing

Cllr Jane Mudd

Deputy Leader and Cabinet Member for City Services

 

Cllr Roger Jeavons

Cabinet Member for Education and Skills

Cllr Gail Giles

Cabinet Member for Social Services

Cllr Paul Cockeram

CM for Assets

Cllr Majid Rahman

Cabinet Member for Sustainable Development

Cllr Deb Davies

Cabinet Member for Licensing and Regulation

Cllr Ray Truman

Cabinet Member for Community and Resources

Cllr David Mayer

Cabinet Member for Culture and Leisure  and

Business Manager

Cllr Deb Harvey

 

Opposition Spokespersons:

Post

Appointed

Leader of the Opposition

Cllr Matthew Evans

Deputy Leader / Education and Skills

Cllr William J Routley

Business Manager / City Services

Cllr David Fouweather

Social Services

Cllr Joan Watkins

Licensing and Regulation / Assets

Cllr Martyn Kellaway

Sustainable Development

Cllr Richard White

Community and Resources / Member Development

Cllr Ray Mogford

Culture and Leisure

Cllr Charles Ferris

 

Agreed:

Councillor Jane Mudd was unanimously appointed as Leader of the Council

 

5.

Appointment to Chairs of Committee

To appoint chairs to the Planning and Licensing Committees, Scrutiny Committes and the Democratic Services Committee

Additional documents:

Minutes:

Following nominations by the Leaders of their respective parties, and the nominations having been duly seconded, the following Committee Chair appointments were agreed by Council:

 

 

Planning Committee

Cllr John Richards

Licensing Committee

Cllr J Hughes

Democratic Services Committee

Cllr C Ferris

Overview and Scrutiny Management Committee

Cllr L Lacey

Performance Scrutiny Committee - Partnerships

Cllr J Clarke

Performance Scrutiny Committee – People

Cllr J Watkins

Performance Scrutiny Committee – Place and Corporate

Cllr C Evans

 

 

(The nominated persons listed above declared an interest in this item and did not vote on their specific appointments).

 

6.

Appointment to Committees

To give effect to appointments of members to Committees by the Political Groups.

Additional documents:

Minutes:

Each Group Leader agreed to pass the appointments of members of Committees to the Proper Officer for recording.  These membership details will follow and be updated in due course. 

 

In addition, the following was nomination was made:

 

Teacher Representative for SACRE - Tanya Simmonds

 

7.

Appointment to External Bodies

To give effect to appointments of members to external bodies.

Additional documents:

Minutes:

The Council gave effect to appointments of members to external bodies.

 

Each Group Leaders agreed to pass the appointments to Outside Bodies and members with Special Responsibilities to the Proper Officer for recording in the Minutes.  See Appendix 1 below.

 

In addition, the following School Governor Appointments were included:

 

Governing Body

Vacancies

Appointment

Alway Primary

Re appointment

Michelle Miles

Bassaleg School

Re appointment

Chris Evans

Maes Ebbw Special School

Re appointment

Victoria Cox-Wall

Maes Ebbw Special School

Re appointment

Kate Thomas

St Gabriel’s RC Primary School

Re appointment

Jan Furtek

St Julians School

Re appointment

Louise Moore

The John Frost School

Appointment/Vacancy

Jan Atkinson

The John Frost School

Re appointment

Trevor Watkins

YsgolGymraeg Casnewydd

Re appointment

Meirion Rushworth

YsgolGymraeg Casnewydd

Re appointment

Llio Elgar

St Joseph’s RC High School

Re appointment

Mark Whitcutt

 

 

8.

Appointment of Chief Executive

To consider the recommendation of the Appointments Sub-Committee

Additional documents:

Minutes:

It was moved by the Leader and duly seconded that Beverly Owen be appointed as Chief Executive in accordance with the recommendation of the Appointments Sub-Committee.

 

Councillor Matthew Evans, asked that it be noted that he would be voting against the recommendation of the Appointments Sub-Committee. However, this was not intended as a personal reflection on the individual concerned.

 

Resolved:

By a majority vote, it was resolved that Beverly Owen be appointed as Chief Executive and Head of Paid Service.

 

9.

Members Scheme of Allowances 2020/21 pdf icon PDF 82 KB

Additional documents:

Minutes:

The Independent Remuneration Panel for Wales (IRPW) was the body tasked with setting the remuneration levels for councils in Wales.  The IRPW made determinations in relation to basic and senior salaries, and also the rates and conditions for expenses paid by public authorities. 

 

The IRPW Annual Report 20/21 was reported to Council on 27 February 2020 as part of the Minutes of the Standards Committee meeting on 20 February.  The IRPW determined that there should be an inflationary increase of £350 (2.5%) to the basic annual salary of £13,866, giving an increased basic salary of £14,218, which would be backdated to 1 April 2020.

 

The Mayor moved acceptance of the report and it was duly seconded.

 

Resolved :

That Council approved and adopted the Members Schedule of Remuneration for 2020/21 as set out in Appendix 1 of the report.

 

That concluded the business of the AGM, the Mayor therefore thanked councillors for attending the meeting remotely and declared the meeting closed.

 

10.

Appendix 1 - Outside Bodies

Additional documents:

Minutes:

Title

Representative

Aneurin Bevan University Health Board

Councillor Joan Watkins

Aneurin Bevan University Health Board

Councillor Joan Watkins

Aneurin Bevan University Health Board

Councillor Laura Lacey

Arts Council for Wales: SE Wales Region

Councillor Debbie Harvey

Arts Council for Wales: SE Wales Region

Councillor Debbie Harvey

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Councillor Graham Berry

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Councillor Graham Berry

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Councillor John Richards

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Councillor Phil Hourahine

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Councillor Ray Mogford

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Councillor Richard White

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Councillor Trevor Watkins

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Matthew Jones

Caldicot and Wentlooge Internal Drainage Board

Steve Davies

Cardiff Capital Region Cabinet

Councillor Jane Mudd

Cardiff Capital Region City Deal Joint Overview and Scrutiny Committee

Councillor Abdul-Majid Rahman

Cardiff Capital Region City Deal Joint Overview and Scrutiny Committee

Councillor James Clarke

Cardiff Capitol Region Transport Board

Councillor Roger Jeavons

Cardiff Capitol Region Transport Board

Councillor Roger Jeavons

Charitable Trusts Panel

Councillor Herbie Thomas

Charitable Trusts Panel

Councillor Herbie Thomas

Charitable Trusts Panel

Councillor Kate Thomas

Charitable Trusts Panel

Councillor Mark Spencer

Charitable Trusts Panel

Councillor Paul Cockeram

Charitable Trusts Panel

Councillor William Routley

Citizens Advice Bureau

Cliff Suller

Citizens Advice Bureau

Cliff Suller

Coleg Gwent

Councillor David Mayer

Coleg Gwent

Councillor David Mayer

Community Chest Local Panel

Councillor Charles Ferris

Community Chest Local Panel

Councillor Charles Ferris

Community Chest Local Panel

Councillor Deb Davies

Community Chest Local Panel

Councillor Jason Hughes

Community Chest Local Panel

Councillor Mark Spencer

Community Health Council, Newport Committee

Councillor David Fouweather

Community Health Council, Newport Committee

Councillor David Fouweather

Community Health Council, Newport Committee

Councillor Graham Berry

Community Health Council, Newport Committee

Elaine Bryant

Consortium of Local Authorities in Wales

Councillor Debbie Wilcox

Consortium of Local Authorities in Wales

Councillor Jane Mudd

Credit Union

Councillor Stephen Marshall

Credit Union

Councillor Stephen Marshall

EAS - Company Board

Councillor Roger Jeavons

EAS - Company Board

Councillor Roger Jeavons

EAS - Company Board

Councillor Tracey Holyoake

EAS Audit and Risk Assurance Committee

Councillor Deb Davies

EAS Audit and Risk Assurance Committee

Councillor Deb Davies

EAS Audit and Risk Assurance Committee

Councillor Phil Hourahine

EAS Commissioning Group

Councillor Deb Davies

EAS Commissioning Group

Councillor Deb Davies

EAS Commissioning Group

Councillor Gail Giles

EAS Scrutiny Panel

Councillor David Mayer

EAS Scrutiny Panel

Councillor David Mayer

EAS Scrutiny Panel

Councillor Laura Lacey

East Newport Social Care Centre

Councillor John Guy

East Newport Social Care Centre

Councillor John Guy

Fairness Commission

Councillor Kate Thomas

Fairness Commission

Councillor Kate Thomas

Fairness Commission

Councillor Val Dudley

Food Waste Treatment Partnership

Councillor Ray Truman

Food Waste Treatment Partnership

Councillor Ray Truman

Food Waste Treatment Partnership

Councillor Roger Jeavons

Foster Panel

Councillor Graham Berry

Foster Panel

Councillor Graham Berry

Frailty Project Joint Committee

Councillor Paul Cockeram

Frailty Project Joint Committee

Councillor Paul Cockeram

Friends of Newport Transporter Bridge

Councillor Charles Ferris

Friends of Newport Transporter Bridge

Councillor Charles Ferris  ...  view the full minutes text for item 10.